EYLEMLERİMİZ BAŞLADI
EYLEMLERİMİZ BAŞLADI

Sendikamız Türk Metal ile Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) arasında 26 Eylül 2023 tarihinde başlayan 2023-2025 MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin tıkanması ve 22 Kasım 2023 tarihindeki son toplantıda uyuşmazlık tutanağının tutulmasının ardından, MESS’e karşı eylem sürecimizi başlattık. Bu doğrultuda ilk eylemimizi, 7 Aralık 2023 Perşembe günü MESS’in İstanbul’daki Merkez Ofisi ile Ankara, İzmir ve Bursa’daki bölge temsilciliklerinin önüne siyah çelenk bırakarak gerçekleştirdik. Üyelerimizin yoğun katılımı ile gerçekleştirilen protesto eyleminde, Sendikamızın görüşme sürecine ilişkin yaklaşımı da bir basın açıklamasıyla kamuoyuyla paylaşıldı.

Eşzamanlı olarak gerçekleştirilen basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: 

“Hepinizin bildiği gibi, sendikamız Türk Metal ile işveren sendikası MESS arasındaki toplu iş sözleşmesi müzakereleri, uyuşmazlıkla sonuçlandı. İşveren sendikası MESS, ülkemizin içinde bulunduğu koşulları, enflasyonu, hayat pahalılığını geçim sıkıntısını hiçe sayarak sendikamıza sadece yüzde 35 ücret zammı teklif etti. Yani MESS bize dedi ki, siz hakkınızı almayın, emeğinizin, alın terinizin karşılığını almayın, bizim verdiğimiz sadakaya razı olun, boğaz tokluğuna, yarı aç yarı tok çalışın, siz böyle yaşarken de biz karlarımıza kar katalım, ihracat ve satış rekorları kıralım, soframızı daha da büyütelim dedi.

İşte biz, bütün iyi niyetimize ve çabamıza rağmen, bu niyetteki MESS’le uzlaşamadık. Uyuşmazlık zaptı tuttuk ve masadan kalktık. Oysa biz, Türk Metal olarak, üzerinde uzlaşılabilecek bir taslak vermiş, masaya da uzlaşmak için oturmuştuk. Ancak muhatabımızdan aynı yaklaşımı göremedik. Biz, yeni hakları konuşalım derken, onlar, kazanılmış haklarımıza göz diktiler. Biz, çağdaş çalışma koşulları derken, onlar, esnek çalışma, kıstelyevm, denkleştirme gibi çağdışı uygulamaları dayattılar. Biz, alın terimizin karşılığı deyince de onlar, size enflasyon kadar zam yeter dediler.

İşte bu, bizim için sözün bittiği yerdi. Tutanağı tuttuk, masadan kalktık. Buradan işveren sendikası MESS’e bir kez daha sesleniyoruz; Türk Metal olarak, bize dayattığınız bu yoksulluk düzenine açlığa, sömürüye, evet demeyeceğiz. Sayın Genel Başkanımız Pevrul Kavlak’ın önderliğinde hakkımızı alana kadar mücadele edeceğiz. Direneceğiz, direne direne kazanacağız.

İşverenlere sorsanız, hepsinin dilinde kriz var. Bunalım var, zor günlerden geçiyoruz diyorlar. Biz de diyoruz ki, biz çarşıda, pazarda zorlanıyoruz. Biz evimize ekmek götürmekte, çocuklarımıza harçlık vermekte zorlanıyoruz. Zor günler sizin için geçicidir ama bizim için süreklidir. İşçinin, emekçinin her günü zordur, güçlük içindedir. İşçiler her zaman krizdedir. Sizin krizinin geçici, bizimki süreklidir.

Ama biliyoruz ki bu bizim kaderimiz değildir. Biz, sendikamız Türk Metal’in öncülüğünde bu kaderi yeneceğiz. Bunun için yola çıktık. Bunun için yemin ettik. Zafere ulaşmadan dönmeyeceğiz. Zafer bizim olacak, zafer sendikasına inanan Türk Metalcinin olacak. Buradan MESS yönetimine de seslenmek istiyoruz, üretim rekoru kırınca övdüğünüz, kalite ödülü alınca sırtını sıvazladığınız, kar rekoru kırdırınca gurur duyduğunuz Türk Metalcileri, sıra zamma gelince görmez oldunuz. Ancak biz, kazanılmış haklarımızı korumaya, insanca yaşamaya yetecek kadar bir zam almaya kararlıyız. Bunun için sonuna kadar mücadele etmeye de gerekirse bedel ödemeye de kararlıyız. Genel Başkanımızın alacağı tüm kararları uygulamaktan çekinmeyeceğiz. Eylemse eylem, grevse grev diyeceğiz.

Bu siyah çelenk eylemi bir başlangıçtır. Hepiniz hazır olun, eyleme, direnişe hazır olun. Birliğimizi, dirliğimizi, beraberliğimizi, Türk Metal'in gücünü göstermeye hazır olun. Bizim başka bir güce ihtiyacımız yok. Biz Türk Metal olursak, bilin ki zafere ulaşırız. Biz eminiz zafer bizim olacak. Zafer direnen emekçinin, direnen Türk Metalcinin olacak. Allah yar ve yardımcımız olsun.”

Alın terinin karşılığını almak, güvenceli çalışma koşulları ve yüzbinlerin dayanışma gücüne sahip olmak için siz de hemen Büyük Türk Metal Ailesine katılın!

Türk Metal'e Üye Ol
Türk Metal'e Üye Ol