Hakkımızda

Türk Metal Sendikası, “Üretmek, Kazanmak, Kazandırmak İstiyoruz” anlayışıyla, otomotiv, beyaz eşya, elektronik, demir çelik ve yan sanayide birçok önemli işyerinde sendikal mücadelesini sürdürmektedir ve endüstri ilişkilerindeki pozitif yaklaşımıyla Türkiye’de sanayi sektörünün bugünlere gelmesinde önemli pay sahibidir.

Türk Metal, metal emekçilerinin alın terinin karşılığını aldığı, iş barışının eşit bir bölüşümle sağlandığı ve üreterek gelişen, yarınlara umutla bakan bir Türkiye için mücadelesini sürdürmektedir. Metal emekçilerine iş güvencesi sağlamak, üretimin sağlıklı çalışma koşulları altında gerçekleşmek, emekçilerin ücret ve sosyal haklarını geliştirmek, Türk Metal’in olağan görevleridir.

Türk Metal, sahip olduğu “Sosyal Sendikacılık” anlayışı çerçevesinde üyelerine ve ailelerine her zaman sosyal imkanlar sunmaktadır. Her 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde Kadın İşçiler Büyük Kurultayları düzenleyen Türk Metal, bu kurultayları Türk sendikal hareketi içinde bir gelenek haline getirmiştir. Yine düzenlediği Aile Kurultayları ve Türkiye’nin birçok bölgesinde ve KKTC’de üyelerinin hizmetine sunduğu tesisleri ile de üyelerinin sosyal hayatına katkıda bulunmaktadır.

Üyelerinin çocuklarına daha iyi bir eğitim ve gelecek imkanı sağlamak amacıyla Metal Çocuk Arkadaş Kulübü’nü kuran Türk Metal, düzenlediği Çocuk Meclisleri ve başlattığı “İşçi Çocukları Dünya Turunda Projesi” ile üye çocuklarını kardeş ülke çocuklarıyla tanıştıran ilk sendika olmuştur. Yine üniversitelerde eğitim gören binlerce üye çocuğuna burs vermekte, yurt imkanları sağlamaktadır.

Türk Metal Sendikası, üyelerinin eğitimlerine ve güncel gelişmelerden haberdar olmalarına da büyük önem vermektedir. 1990’lı yıllarda başlattığı eğitim seferberliği ile yüz binlerce üyesine birçok konuda eğitim vermiştir. Düzenlediği eğitimler kapsamında 2000 yılında başlayan ve Türkiye’de ilk defa bir işçi sendikası ile işveren sendikasının, işçilerinin eğitimi için bir araya geldiği ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından da ödüle layık görülen Ortak Eğitim Projesi ile bugüne kadar yüz binden fazla üyesine eğitim imkânı sağlamıştır.

Türk Metal, bünyesinde faaliyet gösteren Türk Metal Sendikası Eğitim ve Araştırma Merkezi’nin (TAEM) düzenlediği Akad’emek Öğrenci Kurultayları ve çıkardığı yayınlarla akademi ile sendikal dünyayı bir araya getirmektedir. Ayrıca öğrencilere staj ve iş imkanı sağlanmaktadır.

Türk Metal ailesinin ana hedefi, emeğe hak ettiği değeri kazandırmaktır. İmzaladığı toplu iş sözleşmelerinde büyük başarılar kazanan Türk Metal, bugün neredeyse tüm endüstri ilişkileri sistemi aktörlerine örnek olacak sözleşmelerle üyelerinin hak ve çıkarlarını korumakta ve geliştirmektedir.

Sendikaların uluslararası dayanışmasına da büyük önem veren Türk Metal Sendikası, 10 milyondan fazla üyeyi temsil eden Uluslararası Avrasya Metal İşçileri Federasyonu’nun kurucu sendikasıdır. 140 ülkede sanayi sektöründe faaliyet gösteren, sendikaların üst kuruluşu IndustriAll Küresel ve 38 Avrupa ülkesinde sanayi sektöründe faaliyet gösteren sendikaların üst kuruluşu IndustriAll Avrupa Sendikalarının üyesidir. Aynı zamanda Avrupa ve Balkan ülkelerinin içinde yer aldığı Avrupa-Akdeniz Daimi Konferansı’nın düzenleyicilerinden biridir.

Alın terinin karşılığını almak, güvenceli çalışma koşulları ve yüzbinlerin dayanışma gücüne sahip olmak için siz de hemen Büyük Türk Metal Ailesine katılın!

Türk Metal'e Üye Ol
Türk Metal'e Üye Ol