Sırada “Cumhuriyet Sözleşmesi” var

Sendikamızın 17. Olağan Genel Kurulunun teknik hazırlıklarına, bir yandan ve kuruluş günlerinin heyecanı, bir yandan da 60. yıldönümünün olgunluğu Cumhuriyetimizin 100. yıldönümünde yapacak olmanın onuruyla başladığımız günlerde, kelimenin tam anlamıyla yıkıldık. 6 Şubat’ta,  Kahramanmaraş’ın yanı sıra, Hatay, Gaziantep, Osmaniye, Malatya, Adana, Diyarbakır, Şanlıurfa, Adıyaman ve Kilis, “yüzyılın felaketi” olarak adlandırılan bir ölçekte art arda iki kez sarsıldı. Bu iki büyük depremle bütün ülke sarsıldı; kaybettiğimiz canların sayısı, her geçen gün arttı. Haberin alınmasının ardından bütün ülke adeta tek yürek oldu. Acıları hafifletmek, yaraları sarmak adına hemen herkes seferber oldu. Konfederasyonumuz TÜRK-İŞ bünyesinde oluşturulan kriz masası koordinasyonunda yaratılan bütün imkanlar, depremden etkilenen kentlere yöneltildi. Türk Metal de ilk günden itibaren depremden etkilenen üyelerine sahip çıkmanın ötesinde, fabrikalarda oluşturulan arama kurtarma ekiplerinde yer alan metal emekçilerinin çabalarından, bütün otel, yurt ve misafirhanelerin depremzedelere tahsis edilmesine kadar bütün yardım ve destek faaliyetlerinde aktif olarak yerini aldı. Bunların ayrıntılarını, dergimizde bulacaksınız. Ancak yardımımızı yaptık, desteğimizi verdik sorumluluğumuzu yerine getirdik yaklaşımı bizim için geçerli değil. Bir kez daha tekrarlamakta fayda görüyorum; depremden etkilenen vatandaşlarımız için biz de varız. Türk Metal Sendikası olarak ne gerekiyorsa yapacağız. Bu büyük felaketin etkileri bitene kadar da yapmaya devam edeceğiz.

***

Türkiye’nin en büyük ve güçlü, dünyanın da en önemli sendikaları arasında yer alan Türk Metal, 17. Olağan Genel Kurulunu gerçekleştiriyor. Genel Kurulda geldiğimiz noktayı değerlendireceğiz, Türkiye işçi sınıfının yüz akı metal emekçilerinin en büyük örgütü Türk Metal’in, üyesiyle birlikte yazdığı bu başarı öyküsüne yeni parlak öyküler ekleyebilmek için neler yapılması gerektiğini gözden geçireceğiz. 2019 yılındaki son Genel Kurulumuzun yapıldığı günlerde 202 bin iken, bugün 265 bine ulaşan üye sayımızı 300-350 bine ulaştırmanın yöntemlerini konuşacağız. Bugüne kadar kat ettiğimiz mesafenin büyüklüğü tartışılmaz. Ancak, hedeflerimiz, bugüne kadar yaptıklarımızdan daha büyük ve o hedeflere ulaşmak için hep beraber daha çok çalışmamız gerekiyor. Bu genel kurulda bunları ele alacağız, tartışacağız, konuşacağız.

Hedeflerimiz gibi, sorumluluklarımız da çok büyük. Çünkü sadece kendi üyelerimizin değil, bize üye olmayan çalışanların da güvencesi, ezilen, sömürülen bütün kesimlerin, hemen herkesin umudu olduk. Üstlendiğimiz bu sorumlulukla, ülkemizde demokrasinin, hak ve özgürlüklerin sonuna kadar savunuculuğunu yapmaktan, ülkemiz ve halkımız için mümkün olan bütün çabayı göstermekten bir an için vazgeçmedik. Bu sorumluluk bilinciyle, başta üyelerimiz olmak üzere, tüm işçi sınıfına, tüm çalışanlara sahip çıkmaya, emekçilerin umudu olmaya devam edeceğiz.

Türk Metal bilindiği gibi, işçi sınıfının uluslararası dayanışmasının en önemli örgütü IndustriAll Küresel’in ardından IndustriAll Avrupa Sendikası’nın da üyesi oldu. Uluslararası Avrasya Metal İşçileri Federasyonu UAMİF’in yanı sıra, IndustriAll Küresel ve Avrupa Sendikaları üyeliği ile uluslararası küresel sermayeye karşı da çok daha güçlü bir konumdayız. Dostluk ve dayanışmamızı daha da pekiştirdik. Bu sayede, hedeflerimize çok daha emin adımlarla ilerliyoruz.

***

Elde ettiğimiz başarılarda şüphesiz ki en önemli unsuru, imzaladığımız toplu iş sözleşmeleri oluşturuyor. Her biri kendisinden öncekini aşan, çıtayı daima yükseklere taşıyan sözleşmeler imzaladık. Yetmedi, ülkeyi cenderesine almış enflasyon belasıyla, hayat pahalılığıyla mücadelede bir nebze rahatlayabilmeleri adına, metal emekçileri için, MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi tarihinde ilk defa ek zam talep ettik ve aldık.

İçinde bulunduğumuz yılın ikinci yarısından itibaren 2023-2025 dönemi toplu sözleşme sürecine giriyoruz. Genel Kurulumuzu tamamladıktan sonra, yeni dönemde hazırlıklara başlayacağız, yolumuz yöntemimiz aynı olacak. Taslakta ne isteyeceğimizi anketlerle siz belirleyeceksiniz. Yani taslak yine sizin eseriniz olacak. Sonra siz alanda, biz masada mücadele edeceğiz. Tıpkı “Yüzyılın Sözleşmesi”nde olduğu gibi, tıpkı, “Ölümüne çalıştık, şimdi kazanacağız” deyip kazandığımız gibi, yağmur çamur demeden, sonuna kadar mücadele edeceğiz. Sırada “Cumhuriyet Sözleşmesi” var. Öyle bir sözleşme imzalayacağız ki, kaybettiklerimizin hepsini telafi etmekle kalmayacağız, üstüne koyacağız. İkinci 100 yılının başlangıcında, adına yakışan bir sözleşme olacak; Cumhuriyet sözleşmesi olacak…

***

Türkiye yeni bir sürecin başında bulunuyor. Eskilerin deyimiyle seçim sath-ı mailine girdik. Artık herkesin gündemi siyaset. Elbette herkesin inandığı bir fikir, kıyasıya savunduğu görüş olacak. Herkes düşüncesini özgür bir ortamda anlatacak. Yapılacak seçimlerin sonucunda da birisi koltuğa oturacak. Çünkü demokrasi denilen şey de bu kadar basit ve yalındır. Alınacak sonuç ne olursa olsun, Türkiye işçi sınıfı için, bütün dar ve sabit gelirliler için hayırlı olmasını diliyorum. Seçimlerin ardından kurulacak olan 67. Hükümetin, çalışanların, tüm emekçilerin sesine kulak vermesi en büyük dileğim. Cumhuriyetimizin ikinci 100 yılıyla birlikte başlayacak olan bu yeni dönemin, emeğin sömürülmediği, emekçinin hakkının yenmediği, özgürce örgütlenebildiğimiz, kendimizi özgürce ifade edebildiğimiz, sorumlusu olmadığımız krizlerin mağduru da olmadığımız yeni bir süreç olmasını diliyorum.

Alın terinin karşılığını almak, güvenceli çalışma koşulları ve yüzbinlerin dayanışma gücüne sahip olmak için siz de hemen Büyük Türk Metal Ailesine katılın!

Türk Metal'e Üye Ol
Türk Metal'e Üye Ol