YAYINLAR - TÜRK METAL DERGİSİ

Nisan -Mayıs- Haziran 2022

Yaklaşık iki yıldır etkisi altında olduğumuz Covid-19 salgınında artık yeni bir aşamaya geçildi. Aşılamanın hız kazanması, vaka sayılarının kontrol edilebilir bir noktaya gerilemesi ve virüse olan bağışıklığın artmasıyla birlikte salgının sembolü maske zorunluluğu ortadan kalktı. Ancak salgından çıktık, ekonomik krizle karşı karşıya kaldık. Giderek artan hayat pahalılığı ve  enflasyon, yoksulluğu beraberinde getirdi. Resmi verilere göre yıllık enflasyonun yüzde 70’leri aştığı, asgari ücretin açlık sınırının altında kaldığı ülkemizde de özellikle ücretliler oldukça zor günler yaşıyor. Prof. Dr. Yalçın Karatepe ve A Para Ankara Bürosu’ndan Murat Ovucu’nun son ekonomik gelişmelere ilişkin makaleleri, dergimiz sayfalarında yer alıyor. 

Salgın dönemi boyunca canları pahasına üreten, ekonomide çarkları döndüren emekçiler, hayat pahalılığı karşısında çözümü örgütlenmede arıyor. Geçtiğimiz dönemde, yurdun birçok bölgesinde binlerce metal işçisi, gücünü, imzaladığı sözleşmeler ve sunduğu imkanlarla metal emekçilerinin güvencesi olan Türk Metal’de birleştirdi. Ancak işverenler, Anayasal bir hak olan örgütlenmeyi engellemeye yönelik tutumlarını sürdürüyor. Türk Metal’in örgütlenme mücadelelerine ilişkin notları dergimiz sayfalarında bulacaksınız.

Sendikalarla üniversite arasındaki bağın kurulmasında önemli bir yeri olan, Türk Metal ile Bursa Uludağ Üniversitesi’nin ortaklaşa düzenlediği, Akad’emek Öğrenci Kurultayı’nın yedincisi, Mayıs ayı başında toplandı. Ayrıca, Türk Metal’in en önemli projelerinden olan Metal Çocuk Arkadaş Kulübü’nün geleneksel Uluslararası Çocuk Meclisi Toplantısı yirminci kez düzenlendi. Her iki organizasyona ilişkin haberi de dergimizde bulacaksınız.

HEMEN OKU!

ÖNCEKİ SAYILAR