HAKKIMIZDA - TARİHÇE

Türkiye Metal, Çelik, Mühimmat, Makina, Metalden Mamül Eşya ve Oto, Montaj ve Yardımcı İşçiler Sendikası

Türk Metal, 10 Temmuz 1963 tarihinde "Türkiye Metal İş Federasyonu" adıyla kuruldu. Türkiye’de Milli Tip Sendikacılık yapısal anlamda Türk sendikacılığına damgasını vurduktan sonra, 16-17 Kasım 1973 tarihinde yapılan 6. Genel Kurulu sırasında Türkiye Metal İş Federasyonu’nun tüzel kişiliğine son verildi ve adı Türk Metal Sendikası olarak değiştirildi.

Türk Metal Sendikası, endüstri ilişkilerindeki pozitif yaklaşımıyla, Türkiye`de sanayinin bugünlere gelmesinde önemli pay sahibidir. Bu anlayışın iş çevrelerine verdiği güvenin katkısıyla kuruluş günlerinde 15 bin civarında olan üye sayısı Türkiye’de sendikalı üye sayısı düşmesine rağmen 200 bini aşmıştır.

Sendikal bakış açısını “Üretmek, Kazanmak, Kazandırmak İstiyoruz” anlayışıyla özetleyen Türk Metal, otomotiv, beyaz eşya, elektronik, demir çelik ve yan sanayide birçok önemli işyerinde yetkili sendika olarak faaliyetini sürdürmektedir.

Türk Metal’in hedeflerinden birisi de "Bütün metal işçilerinin Türk Metal çatısı altında bütünleşmesidir. Bu hedefe uygun olarak yapılan teşkilatlanma çalışmalarında, bugüne kadar önemli mesafe alınmıştır. Ancak Türk Metal, elde edilen bu başarıyı yeterli görmemektedir. Bu nedenle örgütlenme çalışmaları, hız kaybetmeksizin sürdürülmektedir. Türk Metal son 10 yılda üye sayısını 81 binden 206 bine çıkartarak Türkiye’de sendikacılığın lokomotifi haline gelmiştir.

Türk Metal, çalışma hayatında her zaman ilklere imza atan büyük ve güçlü sendika olmuştur. 2000 yılı başında başlatılan işveren sendikası, Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile birlikte başlatılan ve devam eden Ortak Eğitim Projesi bunun en güzel örneğidir. Türkiye’de ilk defa bir işçi sendikası ile işveren sendikası, işçilerinin eğitimi için bir araya gelmiş ve kapsamlı bir proje hayata geçirmiştir. Bu dev eğitim proje kapsamında bugüne kadar 130 bin işçiye üyesine eşli olarak eğitim veren bir sendikadır.

Türk Metal sosyal sendikacılık anlayışı çerçevesinde üyelerine her zaman sosyal imkânlar sunabilen bir sendikadır. Üye çocuklarına üniversite hazırlık, yabancı dil kursları vermekte, aynı zamanda üniversitelerde eğitim gören binlerce üye çocuğuna burs vermektedir. Her yıl 8 Mart Kadın İşçiler Günü’nde kurultay düzenlemekte, şubelerinin bulunduğu bölgelerde cenaze ve ambulans arabaları sağlamakta, Çocuk Kurultayları tertiplemekte, 2500 üye- eş ve çocuklarından oluşan Aile Kurultayları düzenlemektedir. Üyelerinin hizmetine sunduğu, 5 yıldızlı otelleri mevcuttur. Anadolu Hotels Esenboğa Thermal, Büyük Anadolu Didim Resort Otel, Ereğli Büyük Anadolu Otel, Girne Büyük Anadolu Otel, Anadolu Hotels Down Town Ankara gibi kendi otellerinin dışında İstanbul, Eskişehir, İzmir, Ankara gibi şehirlerde sosyal tesisleri, işçi evleri de mevcuttur.

Üyelerinin çocuklarına daha iyi bir eğitim ve gelecek imkânı sağlamak amacıyla Metal Çocuk Arkadaş Kulübü’nü kuran Türk Metal, başlattığı “İşçi Çocukları Dünya Turunda Projesi” ile ilk olarak işçi çocuklarını diğer dünya ülkeleriyle ve çocuklarıyla tanıştıran sendika olmuştur. Türk Metal Sendikası, faaliyetleri ve çalışma hayatına getirdiği “ilk”lerle diğer sendikalara da örnek olmuş ve sendikal anlayış ile yapılarını yeniden gözden geçirmelerini sağlamıştır.

Toplu sözleşme düzeninde uzlaşma ve diyalog yanlısı tutumunu başarı ve kazanımlarla sonuçlandıran Türk Metal, bugün Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu`na bağlı sendikalar içinde ve diğer konfederasyonlara bağlı sendikalar içinde en güçlü ve en büyük sendika olarak tanımlanmaktadır.

Türk Metal ayrıca 21 ülkede 20 milyonu aşan üyeye sahip Uluslararası Avrasya Metal İşçileri Federasyonu’nun da kurucu sendikasıdır. Aynı zamanda Avrupa ve Balkan ülkelerinin içinde yer aldığı Avrupa-Akdeniz Daimi Konferansı’nında kurucu sendikasıdır.

2018 yılında 55. yaşını kutlayan Türk Metal’in Genel Başkanlığı’nı Nisan 2009`dan bu yana Pevrul Kavlak yapmaktadır.